Ganita'nın İlk Kitabı 'Ganita Kitabı' Çıktı'GANİTA KİTABI'nın imza günü, KIYI dergisinin 50. yıl etkinlikleri bünyesinde 2, 3 Eylül 2011 tarihlerinde yapıldı..

'GANİTA KİTABI' arka kapak yazısından;
 "Ali Mustafa, 'GANİTA KİTABI'yla bir kentte bir zamanlar soluk alanların saf, duru, berrak düşlerini bir araya getiriyor. Kendisini, kimsenin aklına gelmeyen böyle bir çalışmaya öncülük ettiği için kutluyorum. Bu kitabı başkaları izleyecektir. Çünkü Ganita dünden bugüne çok yazıldı, daha da yazılacaktır. Ganita üzerine yazılan her yazı, bu dünyayı yağmalayanlara da ders olacaktır.

Yazı ve şiirlerdeki rüzgâr, karikatür sanatçısı Muammer KOTBAŞ’ın çizgileriyle bilincimizin derinliklerine uzandı. Muammer KOTBAŞ bütün dönemlerin insan ve mekân birlikteliğine can verdi. Ona ne denli teşekkür etsek azdır.

Birçok anının uç uca getirildiği böyle bir kitaba emeği geçenleri kutlar, mekânlarını yitiren kentlerin gün gelir soluğunun kesileceğini belirtmek isterim." (Ahmet ÖZER)

İMZA GÜNÜ

'GANİTA KİTABI'nın imza günü, KIYI dergisinin 50. yıl etkinlikleri bünyesinde 2, 3 Eylül 2011 tarihlerinde yapıldı.

'GANİTA' NEDİR, NEREDEDİR?


Trabzon'un sahilindeki İskenderpaşa mahallesinde, denize uzanan kayalıklar üzerinde 150 yıllık bir geçmişi olan çay evi. 

Yazlık ve kışlık bölümleriyle bir buçuk asırdır Dede'den toruna süre giden bir işletme. Ganita adı üzerine bir çok rivayet var. 

Örneğin Rumca'da "Güzel Mekan" anlamına gelen "KANİTA" denildiği gibi, GÜZEL HİSAR", "GÜZEL SARAY" ve "KARANTİNA" gibi isimlerle de anılmıştır. 

Mütevazi yapısını hep korumuş, toplumun her insanını kabullenmiş.. Ama en çok da sanat insanları sevmiş Ganita'yı. Orada dinlenerek, martıları, denizi, kayıkları, balıkçıları seyretmenin yanı sıra; nice araştırmacı, tiyatrocu, yönetmen, yazar, çizer ve  şair buraya uğramış, çayını içmiş ve en güzel eserlerini ürettikleri yer olmuştur.

İşte Ganita'da soluklanmış sanat ve edebiyat dünyasından tanınmış bazı isimler:
Necip Fazıl KISAKÜREK
Nazım Hikmet RAN (Şair)
Bedri Rahmi EYÜBOĞLU (Ressam-Yazar-Şair)
Aysel GÜREL (Besteci- Söz Yazarı)
Müjde AR (Sinema Oyuncusu)
Zülfü LİVANELİ (Müzisyen- Yazar)
Berhan ŞİMŞEK (Siyasetçi)
Sunay AKIN (Şair-Yazar)
Volkan KONAK (Müzisyen)
Aytekin ÇAKMAKÇI (Sinema Yönetmeni)
Oğuz ARAL  (Karikatürcü- Tiyatro Yönetmeni)
Süheyl- Behzat UYGUR (Tiyatro Oyuncusu)
Cengiz ÇANDAR (Yazar)
Cezmi ERSÖZ (Yazar)
Semih BALCIOĞLU (Karikatürcü)
Selahattin TAŞDÖĞEN (Oyuncu)
Cumhur GAZİOĞLU (Karikatürcü)
Kamil YAVUZ  (Karikatürcü)
ve tanınan- tanınmayan daha yüzlercesi..