Artvin, Cerattepe.. Doğa İçin DirenişArtvin’in Cerattepe bölgesinde çıkarılması planlanan bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’ten beri nöbet tutan halka 17 Şubat 2016'da yeniden saldırı düzenlenmişti..

Artvin'in Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyeti Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde 18 Şubat 2016 Perşembe günü akşam saatlerinde protesto edildi. Artvin Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup, çeşitli dövizler açarak bölgede yapılan çalışma ve güvenlik güçlerinin uyguladığı müdahaleyi protesto etti.

Artvin'de bin 700 rakımlı milli park sahası içindeki Cerattepe'de başlamak üzere olan maden faaliyetleri, maden arama ve işleme ruhsatını elinde bulunduran firmanın hafta başında iş makinelerini Cerattepe'ye çıkartmak istemesi sonrasında maden faaliyetlerinin durmasını isteyen Artvin halkı ile güvenlik güçleri arasında iki gün süren olaylar yaşandı.

Maden karşıtı eylemlerin öncülüğünü yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe KARAHAN burada yaptığı konuşmada "Biz olağanüstü bir dönem içerisindeyiz. Bu dönem o kadar olağanüstü ki yasalar ve anayasa ile konuma altına alınmış, doğal varlıklarımızı, ormanlarımızı devlet kurumları eli ile yok etmek isteyen toplum düşmanlarına karşı korumak yine Artvinlilere düşmüştür. Yaklaşık 250 gündür hiçbir şiddet ve söyleme karışmadan yaşamımızı el birliği ve gönül birliği ile savunuyor, bir vatan nöbetini sermayeci eşkıyaya karşı tutuyoruz.


Bu soylu süreç ve güçlü zincir geçtiğimiz Pazartesi günü 7 ilin güvenlik güçlerinden oluşan bir ordu ile kırılmak istendi. Bizi hukuksuzluğa çekmek isteyenlerekarşı yine hukukla cevap vererek bu saldırıyı geri püskürteceğimizin bilinmesini istiyoruz. Tv'lere çıkıp ‘burası diğer madenlerden farklı olacak, bu olayları şu parti şu örgüt planlıyor' denilmesi düpedüz bir alçaklık hikayesidir" şeklinde konuştu. (Basın'dan)
Cerattepe Yeşil Artvin Derneği
Artvin / Vikipedi