"Irkçılık Devam ediyor, Halâ!.."Amerika Birleşik Devletleri’nin Baltimore kentinde gözaltındayken hayatını kaybeden Freddie GRAY adlı 25 yaşındaki siyahi gencin cenazesi sonrası olaylar çıktı..

Olayların büyümesi üzerine kentte gece 22:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu yasak 6 gün sürdü. GRAY'in gözaltına alınmasına karışan 6 polis memuru hakkında dava açılacağının açıklanması kentte gerilimi yumuşattı. (Basın'dan)
---

"(...) ABD'de Afrikalı Amerikalıların maruz kaldığı bazı uygulamalar, ülkede yüzyıllardan beri devam eden ırkçılık sorununun halen çözülemediğini ortaya koyuyor.

ABD'de son 7 yılda 96 siyahın polis tarafından öldürüldü.Bunların hepsinde polis haklı bulundu. Rapora göre, öldürülen siyahların yüzde 18’i 21 yaşın altında.Ancak bunlar sadece polis kayıtlarına yansıyanlar. Savcıların kanıt toplamak için polisle işbirliği yapmak zorunda olması, kanıtların çoğunun da polis tarafından savcıya sunulması gibi etkenler düşünüldüğünde, sayının daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor.

Siyah Haklarını Geliştirme Ulusal Derneği’nin raporuna göre California’nın Oakland kentinde 2004-2008 arasında polisin silah kullandığı olaylarda 45 kişi öldü. Bunlardan 37’si siyahtı. Polisin silaha başvurduğu vakalarda şüphelilerin yüzde 40’ının üzerinde silah bulunmadı. (...)


(...) Ülkede siyahilerin günlük yaşamda da zaman zaman ayrımcılık hissi uyandıran muamelelere maruz kaldığı biliniyor.Aradaki ten farkı her geçen gün çirkin yaptırımlara sahne oluyor.Beyazlarlarla siyahlar ayrı bölgelerde yaşıyor ayrı otobüslerde ve trenlerde seyahat ediyor ayrı restoranlarda yemek yiyip, ayrı sinema ve tiyatrolarda film izliyor .Hatta siyahlar ve beyazlar olarak ayrılmış iki lavabosu olan tuvaletler bile var... (...)

İlgili Haber:
http://www.gazeteuzay.com/Dunya/ABDde-Siyah-Olmak-13521/


(Kaynak: NTV.com.tr)