Çanakkale'de 'Savaş Ve Barış'


Bursa Nilüfer Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışmasına gönderdiğim fakat finale kalamayan çizimim..

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü anısına düzenlenen karikatür yarışmasına son katılım 03 Mart 2015'de sona ermişti. 

- Yarışma Katılım Şartnamesi
- Finalist Karikatürler
---
International Cartoon Contest Of Nilufer Municipality, Bursa, Turkey
Concept (Theme): “War and Peace” (Who’ll go a waltzing Matilda with me). The concept refers to Eric Bogle’s song (And The Band Played Waltzing Matilda) which is dedicated to Gallipoli War in WW1..

- Contest Rules
- Fınalıst Cartoons

Kanlısırt’a çıkan düzlükte kucağında yaralı İngiliz askerini taşıyan Mehmetçik’in mermer bir kaide üzerinde bronzdan yapılmış bir heykeli bulunmaktadır. Bu anıt 1995 yılında yapılmıştır.

Çanakkale Savaşları’nda Kanlısırt’ta birbirlerine yakın siperlerde yoğun ateş devam ederken bir Anzak subayı kendi siperlerinin önüne yaralı olarak düşmüş ve acı içerisinde kıvranmaktadır. Ateş devam ettiğinden Anzaklar kendi subaylarına yardım edememişlerdir. Bu sırada Türk siperlerinden beyaz bir mendil sallanmış ve ateş kesilmiştir. Siperden çıkan bir Türk askeri yaralı Anzak subayına doğru giderek onu kucaklamış ve Anzak siperlerine bıraktıktan sonra tekrar yerine dönmüştür. Ardından ateş devam etmiştir. Bu olayın geçtiği anda sonradan Avustralya Genel Valisi olan Ütgm. Lord CASEY de o siperlerde bulunuyordu. Lord Casey anılarında bu olayı şöyle anlatmıştır:

"Mehmetçiğe Saygı Anıtı"
Çanakkale / Türkiye, Turkey

Lord Casey anılarında yukarıdaki olayı şöyle anlatmıştır:
“ Biz Çanakkale yarımadasından Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek Kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever onun mertliği vatan ve insan sevgisi siperlerdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzaklıları hayran bırakan yurt sevgisi insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla”.