'İleri' HesapTürk Tabibler Birliği'nin 10 Ocak 2015'te İstanbul'da gerçekleştirdiği 'Biber Gazı Yasaklansın' sempozyumunda, biber gazının yaşamsal tehlike oluşturduğu ve yasaklanması gerektiği vurgulandı..

33 Sivil Toplum Örgütünden oluşan ‘Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin, Türkiye’de 2014 biber gazı raporu: 2014’ün 365 gününün 224 günü biber gazı kullanıldı. 
8 kişi hayatını kaybederken en az 453 kişi yaralandı.

İHD, Makine Mühendisleri Odası, Türk Tabipler Birliği gibi 30 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılı biber gazı raporunu açıkladı. Rapora göre biber gazı kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybederken, en az 453 kişi de yaralandı. Rapora göre geçen yıl 365 günün 224 günü biber gazı kullanıldı. Biber gazının en yoğun olarak kullanıldığı ay ise 24 günle Kobani protestolarının yaşandığı Ekim 2014 ayı.
(Kaynak: Sözcü.com.tr)
---
(Güncelleme-09.02.2015)
Emniyet Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması
08.02.2015
8 Şubat 2015 tarihli bazı basın yayın organlarında yer alan, 2014 yılında güvenlik güçlerince kullanılan biber gazından dolayı 8 kişinin hayatını kaybettiği, 453 kişinin de yaralandığı iddialarına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

İlgili Kanuna aykırı olarak yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kamu düzeninin bozulması, çevreye ve vatandaşlarımıza zarar verilmesi, eylemlere katılmayan vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini engelleyen saldırı ve şiddet içermesi ve barışçıl amaç güdülmemesi nedenleriyle yapılan tüm ikaz ve uyarılara rağmen saldırgan tutum ve davranışların devam etmesi üzerine son çare olarak direnci kıracak ve şiddeti engelleyecek ölçüde kademeli olarak orantılı güç kullanılmaktadır. Bu güç kullanma içerisinde, göz yaşartıcı gazlar da yer almaktadır. Kullanılan göz yaşartıcı gazlar, uluslararası standartlarda olup, insan sağlığına zararının bulunmadığı laboratuvar raporlarıyla da belgelenmiştir.

2014 yılı içerisinde, iddia edildiği gibi, güvenlik güçlerimizce kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilenerek hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmamaktadır. Ancak, göz yaşartıcı gaz fişeği kapsülünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği değerlendirilen 1 vatandaşımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin yargılama süreci devam etmektedir. Ayrıca, vatandaşlarımızın gazdan etkilenerek yaralandığına ilişkin sağlık birimlerine ve Kurumumuza herhangi bir bilgi intikal etmemiştir.

Açıklanan nedenlerle, söz konusu haberlerde yer alan göz yaşartıcı gazlarla ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

- Emniyet Genel Müdürlüğü/Web
---